/i/Müzik

Müzik, ancak hissedebiliyorsan gerçektir
 1. 1.
  +51 -4
  Ülkede gün geçtikçe her şey taka batarken müzik sektörünün de ne denli taka battığını görünce içim burkuluyor.Bu burukluğu sizinle paylaşmak istiyorum.Şimdi size ilk başta ülkenin 10-20 yıl önceki değerlerini hatırlatacağım.Zihnen unuttuğumuz ama hatırladığımızda hala kalbimizde bir yerlerde olduklarını hatırladıklarımızı...  Kazım Koyuncu  Kazım abi çevresi tarafından çok sevilen çevresi kadar ülke tarafından da çok sevilen bir abimizdi.Mahallede belki parmakla(!) gösterilmezdi ama herkes çok severdi.Müzik bilgisi olsun,sesi olsun bana Karadeniz şivesini sevdiren adam gibi adamlardan bir tanesi.

  Barış Akarsu  Bir insanın içinin güzelliği yüzüne vurmuş yansımasının tanımıdır Barış abi.Şimdi onun öldüğü yaşlardayım.O öldüğü zaman lisaye yeni geçmiştim yalnız hatırlamıyorsam.ilk aşık olduğum kızı düşünürken onun şarkılarını dinlerdim.Öldüğü gün ağladığımı hatırlarım.Kazım abi gibi bu ülkenin ciddi kayıplarından bir tanesidir Barış abi.

  Barış Manço  Her ne kadar Barış ve Kazım abi gibi erken kaybetmesek te,yaşıtlarından önce gittin be Barış abi.Bu adamı,adam kelimesinin tam manasını size buraya yazmayacağım.Zaten çoğunuz biliyordur bilmeyenler içinse buraya yazmamla anlatamam bu adamı.Çocukluğumdan beri kendimi bildim bileli evdeki plak çalarda saatlerce dinlerdim.Saatlerce dediğim abartılmış olarak değil gerçek manada saatlerce.O zamanlar kaset ve plaklar vardı.Bizim evdeki plak çalar geceleri susardı sadece.Işıklar içinde uyu Barış abi.


  Neşet Ertaş  Her ne kadar yaşı olsa da aramızdan ayrılması bizleri yıkan adam gibi adamlardan.Lise,üniversite hayatımızın nadide sesi.Çok iyi hatırlarım lise 4 teyim.Sınav zamanı manitadan ayrılmıştım.Benim Barış adında süt kardeşim var.Ben Barış ve Barış arkadaşı Erdoğan gece bir mekanda oturuyorduk Neşet Ertaş mühür gözlüm şarkısı çalıyordu.Durduk yere duygulanmıştım.Daha sonraki sene Erdoğan motor kazasından hayatını kaybetmişti.Tekrar açtım bu şarkıyı dinledim.Mekanın cennet olsun Erdoğan ve Neşet abi.

  Yavuz Çetin  Türk müzik tarihinin en iyi gitaristlerinden biri.Sesi kadar gitar sololarıyla akıllardan silinmeyecek bir adam.Bu adama Türkiyenin Eric Clapton'ı diyebilirsiniz.Hatta benim gibi hayranları Eric Clapton'dan daha iyi olduğunu düşünüyoruz.Tabi bu benim şahsi düşüncem.Yavuz abimin ölümü içimizi burkmaktadır.Zira kendisi bu sahte gülüşlerden oluşan dünyada daha fazla dayanamamış hayatına son vermiştir.Bazen iyi insanlar kötülerin yönettiği bu dünyaya ayak uyduramıyor.

  Gökhan Semiz  Grup Vitamin'i bilmeyeniniz yoktur.işte Gökhan abi Grup Vitamin'in en has vitaminiydi.Bizleri yaptıkları şarkılarla güldüren,hüzünlendiren ve eğlendiren Grup Vitamin'in eski solistiydi Gökhan abi.Ölümü erken olan değerlerden bir tanesiydi o da.Zaten bu ölüm iyilere erken geliyor hep.Trafik kazasında kaybettik bu abimizi ama şarkıları hala eski nesil tarafından dinlenir,dinlerken eğlenilir ve gülünür:)


  Kerim Tekin  Yaşasaydı Tarkanı sollayabilecek Tarkanla aynı zamanlarda ünlenen abilerimizden biri.Karbeyaz şarkısındaki klibinde yaptığı hareketlere gülsem de sesi efsanedir.Hareketleri çok takılmama gerekir zira 80-90 lar hareketin zamanıydı değil mi?:)Bu abimizi de erken yaşta trafik kazasında kaybediyoruz.Nurlar içinde yatsınlar.

  Uzay Heparı  Geride bir evlat bırakmış ve belki de şu an o oğlu aramızda bir yerdedir zira bizlerle şu an aynı yaşlarda oğlu.Uzay abi genelde yaptığı düetlerle tanınır.Sesi efsanelerden biridir.Özellikle Sezen Aksu ile yaptığı düetlerin mutlaka dinlenmesi gerektiğini düşünüyorum.Hakkında çok faza video ve fotoğraf bulunmasa da Uzay abimiz de kalbimizin derinliklerinde yerini alıyor.

  Bergen  Şahsen hakkında çok fazla bilgim olmayan ama şarkılarını açıp dinlediğim nadide sanatçılardan biri.Kocası tarafından cinayete kurban gitmiş.Farkettiyseniz bu listede yazdıklarım hep erkek sanatçılar.Sebebi de kadınaların çok yaşamasından mıdır bilinmez bu sanatçıların yarısı araba ve motor kazasından kaybetmiş diğer yarısı da kanser ve hastalıklardan.Bergen ablamız da zamanında cinayete kurban gitmeseydi belki hala aramızda olurdu.

  Cem Karaca  Listeye eklemeyi unuttuğum unutmakla büyük ayıp ettiğim Cem Karaca,aynı şekilde Barış Manço gibi aynı dönemde müziğini yapmış ülkemizin yetiştirdiği nadidelerden.Aslında o bizi yetiştirdi desek yanlış olmaz.
  Bu yukarı liste bize şahsen bana müziği sevdiren aramızdan erken ayrılan efsanelerin listesiydi.Belki unutmuş olduklarım vardır ve hala yaşayan efsaneler var.Ben sadece anmak istedim.Bu arada Müslüm Baba nerde diyecek olanlar olabilir.Müslüm Baba kalbimizde,kolumuza attığımız jilet izlerinde,şarkısını dinlerken içtiğimiz sigara dumanında,siyah poşet içindeki içki şişelerinde.Kısacası Müslüm Baba her yerde.

  Şimdi de size ülke müziğinin neden taka sardığını anlatan 3 fotoğraf koyacağım.Ve neden ülkemizde şu an Barış Akarsular,Kazım Koyuncular yetişmediğini düşünmenizi isteyeceğim.Çünkü sizler yani yeni nesil kardeşlerim bu aşağıdaki şaklabanları ünlü yapıyorsunuz.Ama şu an Türkiye'nin dört bir yanında barlarda,cafelerde çürüyen yetenekleri göz ardı ediyorsunuz.işte ülke müziğinin taka sarmasının sebebi sizlersiniz.  Heijan  Bunlara bir şey yazmayacam.

  Aleyna Tilki  Bunlara bir şey yazmayacam.

  Çağatay Akman  Bunlara bir şey yazmayacam.


  ···
 1. 2.
  -2
  cem karaca yok cugu
  ···
  1. 1.
   0
   Doğru dur onu da ekleyeyim
   ···
 2. 3.
  0
  Kar beyazdır ölüm ..
  ···
  1. 1.
   0
   Helal et
   2019 lar gibi müzik piyasasına öyle bir giriş yapıcam ki adımı çok duyacaksınız rez alın
   ···
   1. 1.
    0
    heijan hakkinda guzel seyler yazmazsan giberim seni turk muzik tarihinin en onemli sanatcilari arasinda
    ···
 3. 4.
  +3
  Arz talep meselesi arkadaş bunlar .
  Eskiden duygular vardı, gercekti .
  Şimdi yalan dolan
  ···
  1. 1.
   -1
   COMAR sezdim
   ···
   1. 1.
    +2
    ne alakasi var dalyarak .
    Duygulara hitap eden bi sanati nefislere hitap edeni secen sensinki sektor bu noktaya gelmis
    ···
 4. 5.
  +2
  Muzik sektorunu taka batiranlarin arasina 2005 ten sonraki butun popculari yaz amk
  ···
 5. 6.
  +4
  Arz talep meselesi arkadaş bunlar .
  Eskiden duygular vardı, gercekti .
  Şimdi yalan dolan
  ···
 6. 7.
  +7
  taka batıyor ve daha da batacak. Bunu engelleyemeyiz tek hücreli, iki kelimeyi yan yana getiremeyen şarkı yaptım diye çıkıyor ortaya bizim cahil halkımız da(daha çok popüler kültürden etkilenen yeni nesil) bunları değerli kılıyor.
  ···
 7. 8.
  +4 -1
  panpa Ahmet şafağı da unutmamak lazım
  https://www.youtube.com/w...l=MusicomProd%C3%BCksiyon
  ···
 8. 9.
  +3
  o güzel insanlar, o güzel atlara binip gittiler. demirin tuncuna, insanın binine kaldık. gerçekten de bu güzel insanlar gittiler. bir barış manço daha ne zaman gelir bu ülkeye kim bilir. gelse de kıymeti bilinir mi acaba.
  ···
 9. 10.
  +2 -7
  Şiwan Perwer yok çugu
  megri megriiiii
  ···
 10. 11.
  +5
  ismail YK yok çugu
  ···
  1. 1.
   +1
   Ben senin ananın ellerinden öperiim xd
   ···
 11. 12.
  0
  Up up up
  ···
 12. 13.
  -1
  Pera dinleyin pnp
  ···
 13. 14.
  0
  Haluk leventi ekler misin o olmadan olmaz bu liste
  ···
  1. 1.
   +3
   Panpa yaşayanları yazmadım yaşayanları yazacak olsam bu liste uzar gider. haluk levent, yaşar kurt, fırat tanış... Daha gider bu liste.ama bunların hiçbiri şu alttaki 3ü kadar değer görmüyor bu ülkede
   ···
 14. 15.
  0
  Cem karaca şarkılarında türkiyenin durumunu çok güzel özetliyordu
  ···
 15. 16.
  +1
  kazım koyuncu hoşçakal diye şarkı çıkardı ve gerçekten gitti : ( Işıklar içinde yat sesi kadar kendiside güzel, iyi olan adam
  ···
 16. 17.
  +1
  aga Erkin Koray nerde bee
  ···
 17. 18.
  0
  Anasini gibim gecen yotubede denk geldim bilal sonses diye bi velet hahahahah anasini gibim am f g em akoru ile yaptigi bi saeki ile 25 milyon dinlenmis kardes adam resmen tekerleme yazmis. Ama bi pilli bebek siyah beyazi 3 4 katan izlenme orani var abi bunlar hep oroapu cocugu ergenler yuzunden oluyor youtube cikti cikali rock muzik ve gercek muzisyenler bitti ama sonuna kadar rock ve metal yuksrda bi panpa pera yazmis ama peranin ilk albumunden berri dinliyorum bir son albumlerinin poptan farki yok ne yazikki ama genede bu huur cocugu ergenlerden iyidir her zaman
  ···
 18. 19.
  0
  Şuku vermezsem içim rahat etmezdi
  ···
 19. 20.
  +2
  Ergin koray
  Moğollar
  Edip Akbayram
  Fikret Kızılok...
  Say say bitmez amk. Çok değerli sanatçılarımız varmış
  ···