/i/Tespit

 1. 1.
  +185 -46
  mı değil mi bakacağız...

  şimdi gençler, daha önce tespitte bulunduğumuz Atatürk' ün askeri dahiliği ile alakalı yazımız trend olmuş, okuyan gözlerinize, şukulayan beğenen ellerinize sağlık. (#184946177)

  şimdi yeni bir tespit ile karşı karşıyayız. bu tespit tamamen kişisel fikirlerim dahilindedir, belirtmek isterim.

  15 temmuz 2016 tarihi gecesiydi... televizyon karşısındayken sosyal medyada bazı haberler patladı. yok efendim asker köprüyü kapattı, jetler yakından uçmaya başladı, tank gördük lan kapı önünde falan... önce bunu sosyal medya trolleri sandık, giblemedik. hadi lan deyip geçtik. sonra bazı fotolar gezmeye başladı internette. nooluyoz lan derken, haber kanallarına bir zapping yapalım dedik, bir baktık son dakikalar havada uçuşuyor. çok geçmeden bunun bir darbe girişimi olduğu söylenmeye başlandı. dikkat kesildik. ulusal kanallardaki yayınlar kesildi, köprülerden ankaradan tankların karşısından jetlerin altından falan yayınlar yapılmaya başlandı. tırstık, çünkü darbe bize sadece anlatılmıştı şimdi tarihe tanıklık ediyorduk, enteresandı...

  Önceleri siyasilerden ses yoktu. hiç sesleri çıkmadan gece yarısına kadar bekledik. sonra başbakan bi görünür gibi oldu, kalkışma dedi. artık adı konmuştu. değişik bir algı imajinasyonu akıllara işlenmişti; kalkışma ... akabinde reisülcumhur zatı muhteremi çıktı, çıkın sokaklara dedi. millet döküldü sokaklara falan, sonra jetlere taş atan mı tanklara kafa atan mı dersin, pek çok hadise ile karşılaştık.

  durumun özeti kısaca buydu. şimdi konunun etraflıca tatbikine geçelim. aslında ben konunun tamamen senaryo olduğunu da düşünmüyorum, başlangıçta onu belirteyim. aksini düşünenleriniz olur saygı duyuyorum. fethullah denen keriz ve eşrafındakiler, bu kadar ayrıntılı bir senaryoyu hayata geçirebilecek kapasite ve yetenekte değil, çok da gözümüzde büyütmeye gerek yok.

  şimdi olay patladığında muhtemelen bu kalkışmanın isthibaratı alınmıştır ama komuta kademesinden bu bilgi, öyle sanıyorum teyit edilmemiştir. dolayısıyla bu istihbarata rağbet edilmemiş olabilir. buna mukabil darbe girişimi başladığında, önceden verilmiş bu istihbaratın doğru çıktığı anlaşılmış ve komuta kademesinin bu girişime verdiği tepkinin ne olacağı beklenmiştir. işte olayın kırılma anı tam da burasıdır. siyasilerin neden televizyonlara darbe başladıktan sonra, daha geç çıktıklarının, konuşmayı biraz olsun geciktirdiklerinin sebebi budur. hatta reisülcumhurun almanya dan sığınma talep ettiği son dakikaları bile bu zamanlarda geçilmiştir. ben bu sığınma talebinin gerçek olduğunu düşünüyorum.

  sonra zaman biraz daha geçmeye başladı. bu arada genelkurmay başkanı da makamında esir alınmıştı falan. burada olayın ikinci detayı da şudur; atatürkçü ve cumhuriyetçi subaylar, bu kalkışma işini başlatan elemanların fethullahçı olduklarını sizden bizden daha iyi biliyorlardı. dolayısıyla bu hareket başladığında, senelerdir bu yapılanmadan yaka silkmiş subaylar hiçbir şekilde destek vermedi bu muallaklere. hatta karşı durdu. tsk nın ve atatürkçü subayların tamamından destek alamayan güruh yalnız kaldı ve ülke geneline yayılamadı. bir noktada tıkandı.

  bu tıkanma sonrası en önemli üçüncü detay şu; daha sonra kalkışma diyecekleri bu harekete, tsk nın tamamından destek olmadığını öğrenen siyasiler, anında çark ederek durumu fırsata çevirmek için harekete geçtiler. işte siyasileri biz, bu üçüncü detay sonrasında televizyonlarda görebildik. o vakte kadar belki de ülkeden nasıl kaçacaklarını düşündükleri anda, bu detay onlar için dönüm noktası oldu.

  ardından dördüncü detay; fantezi... siyasiler televizyonlara çıkıp, artık tehlikenin boyutu ufaldıktan sonra, millete sokağa çıkın direktifi verdi. çünkü artık, atatürkçü subayların fethullahçı muallaklere taviz vermeyeceğini öğrenmişlerdi. hatta bazı subaylar darbeye karşılık verdiler. bu çatışma ortamı darbeci ama aslında fethullahçı olan zütler arasındaki irtibatın kesilmesine yol açtı. darbenin gerçek olabileceğini sanan ve içinde bulunduğu aksiyon sebebi ile olan bitenden habersiz kitle yukarıdan emir alamayınca çözüldü ve bu gibindirik girişim son buldu. sonrası gerçekten hükümet fantezisiydi. siyasiler, millet darbeyi önledi, tankların karşısına dizilen halk, darbeyi, savuşturan millet, mottoları ile ülkeye gereksiz bir özgüven aşıladı. gereksiz diyorum çünkü bu bazı kitlelere çok acımasız bir takım özgüven vererek, sonraki süreçte bu kitlelerin savaş çığırtkanlıklarına yol açtı. rusya musya hak getire... millet artık öyle hale geldi ki, allah göstermesin rusyayla falan bir savaş olsa, millet tankların önüne atlayıp rusları durduracaklarını falan düşünüyorlardı.

  son süreç ise malum. artık tamamen bir endoktrinasyon süreci. 15 temmuz destanı falan, darebyi önleyen halk mottosunun klişeleşmesi, okullarda müfredata konulmaya çalışılması... yani tamamen iktidarın, kendi iktidarını kuvvetlendireceği bir paradigma haline gelmesi...

  işin özeti ise şudur; şayet tüm silahlı kuvvetler aynı nispette darbeye destek olsa, buna karşı koyduğunu düşünen insanlar o dönem olamayacaktı. belki siyasiler ülkeyi terk etmiş olacak ve halka bu çağrıları yapacak olanlar bulunmayacaktı. bu girişimi önleyen tek şey, bu hükümet zamanında türlü dalaverelerle ordunun içine sokulmuş fethullahçı subaylara, cumhuriyetçi subayların beslediği nefret ve kindir. bunların ne tak olduklarını bildikleri için hiç bir destek vermemiş hatta karşı koymuşlardır. bunu fırsata çeviren ise, bu girişim çerçevesinde, zamanında ergenekoncu, darbeci, balyozcu diye aşağıladığı subayların arkasında prim yapan hükümettir.

  TTK. Saygılar ...
  ···
 1. 2.
  +44 -2
  Kör oldum saygılar
  ···
  1. 1.
   0
   Panpa darbeye tüm ordu destek verseydi siyasiler keklik gibi avlanırdı kolaylıkla yani hiç bir yere kaçamazlardı.
   ···
  2. 2.
   +1
   son zamanlarda okuduğum en mantıklı açıklama , gözü dexerden kör olanlar tek taraflı sığırlar hiç okumasınlar , ayrıca fırsattan istifade Darbe ayağına başkanlığıda araya sokmaya çalışmaları cabası.
   ···
  3. 3.
   0
   Bundan önceki darbeleri de kaynanam yapmıştı dime? Atatürkçüler önlenmişmiş halk bi iş görmemişmiş. Bu saatten sonra anca kendiniz çalan kendiniz dinlersiniz.
   ···
  4. diğerleri 1
 2. 3.
  +2 -33
  Bi bitmediniz dıbına koyim
  ···
 3. 4.
  +16
  Özet geç çugu
  ···
  1. 1.
   +1
   diyor ki amk fetö planladı ama solcu subaylar bunların anasını gibince Siyasiler zütü sağlama aldı ve Millet sokağa çıktı sonrası malum
   ···
 4. 5.
  +25 -2
  tiyatro

  edit: bi gün sonra okudum, ne darbesi bi gibtir git amk tiyatrodan başka bir şey değil
  ···
  1. 1.
   0
   Çomar a BAK ya
   ···
 5. 6.
  +1
  internet Explorer geldi
  ···
 6. 7.
  +19 -2
  Benim kafamda şu soru var yaverler dexer a nefesi kadar yakın madem bu kadar nefret ediyorlardı neden çekip vurmadılar ellerine çok fırsat geçmiş olması lazım değil mi amk ne uğraşıyorsun darbeyle. Ya bunlar mal ya da ben açık buldum sistemde.
  ···
  1. 1.
   +1
   sen olayın bug ını bulmuşun usta.
   ···
  2. 2.
   0
   yani 50 tane CB koruması analarını mı gibsin onu mu istiyorsun hadi mitingde yap millet kürsüyü bassın hadi Arabasına yap trafikteki millet seni fecaat etsin hadi yap am hadi yap
   ···
  3. 3.
   0
   Hakli amk darbe ulkenin 2 sehrinde yapilmaz kordineli olarak her yerde yapilir yok yayilamamis filan valla guzel tiyatro
   ···
  4. diğerleri 1
 7. 8.
  +6
  Kandırıldık
  ···
 8. 9.
  0
  Rez alayım comarlar gelmeden
  ···
 9. 10.
  +1
  Tebrikler
  ···
 10. 11.
  +2 -1
  kendi düşüncelerin sonuçta nekadar doğru-yanlış belli olmaz
  ···
  1. 1.
   0
   kendi düşüncelerim olduğunu belirttim zaten. insanlara ne olur bana inanın lan diyececk halim yok birader.
   ···
  2. 2.
   0
   bende ole dedim zaten hayırdır biseyler zoruna gitmiş gibi biraader
   ···
 11. 12.
  +7
  ben de tatmin değilim gerçek bir darbe mi değil mi diye. Fetöcülerin darbeyi gönülden istediklerini ve kalkıştıklarını biliyorum ama kardeşim bi şey ekgib, ya herro ya merro diyerek çıktığın bir kalkışma için tesadüflere bel bağlayamazsın- hele ki bunlar zamanında hapise attırdığın adamlarsa.Yok zaten alınacaktı bunlar bylocktan da çok saçma, adamlar zaten 17-25 aralıktan sonra bi ateist olmadıkları kaldı - kapalısı dahi şortlu gezer oldu.Tek kılıktan binlerce kılığa ayrıldılar. Ayrıca hiçbir siyasetçiye yaklaşamadılar bile.Ya bu adamlar gerizekalı ki bu kalkışmayı yaptılar ya da birisi bunları satışa getirdi kekledi. Fetöcülere bakıyorsun hepsi bir ağızdan Perinçek'e sallıyor, abd'nin bilmem ne stratejik adamı Perinçek Ortadoğu için tehdit diyor, Rusya'nın Perinçek sevdası, Dugin'in 15 temmuz öncesi Türkiye'yi ziyaret etmesi(çok uzun zamandır gelmiyordu), Rusya kanallarında Perinçek'in adamlarının konuşturulması, Rus pilotu suikasti, Perinçek'in kanalının 15 temmuz sonrası ahaber'den hallice yayınları, Perinçek'in darbe olur, martta Türkiye alev alev olur deyip de tek savcının gel de bize de anlat dememesi, 1 mart tezkeresi öncesi Tayyip'in “Tezkereye evet derseniz bana oy vereceksiniz, hayır derseniz Doğu Perinçek’e oy vereceksiniz” söylemi.Bu adamın oyu %0.1'i geçmiyor, ama ne hikmetse adama Tayyip gibi davranılıyor. Youtube'da bir kanal darbe için fetöcüler ve ergenekoncular anlaştı ama ergenekoncular bunları sattı balyozun, ergenekonun öcünü aldılar imasında bulundu.Şu Rakka bizi Abd ile yakınlaştırırsa Rusya'nın, Perinçek'in ve pyd ile can ciğer kuzu sarması olursak da ak yürüyenlerin tavrını merak ediyorum.
  ···
  1. 1.
   0
   Fazla paronoyak geldi bana bunlar
   ···
   1. 1.
    0
    Bahçeli çıkıp Eğer Doğu Perinçek ve hayırcı yoldaşlarıyla Recep Tayyip Erdoğan arasında bir tercih hakkımız olursa, kesinlikle ve istisnasız Sayın Erdoğan’ı tercih edebileceğimizi herkes bilmeli ve kafasına sokmalıdır.Perinçek hayırcıların başı mı, Perinçek yerine chp dersin kılıçdaroğlu dersin, muhalif mhpliler dersin, kankileri gibi terör örgütleri bile diyebilirdi. Bahçeli çok konuşan laf salatası yapan, sürekli polemik yapayım diyen bir siyasetçi değil, bu cümleyi kuruyorsa bir bit yeniği vardır. Perinçek binde 1 oy alan bir partiye göre overovervalued bir siyasetçi
    ···
 12. 13.
  +6
  Atatürkçü ve Cumhuriyetçi subaylar olmasaydı bugün herkes farklı yerlerde farklı durumlarda olurdu bi çoğumuz hapiste, vurulmuş ya da sindirilmiş olurdu...
  ···
  1. 1.
   +1
   katılıyorum.
   ···
  2. 2.
   +1
   Onlara hala saldırılıyor, dexer kahraman oldu onlar yine oldukları yerde, Bu ülkeyi ayakta tutan Atatürk ve fikirleri, cemaat çi geçinenleri , din tüccarlarını gördük ? kendi halkına ateş edecek kadar şerefsizler
   ···
  3. 3.
   0
   Atatürkçü ve cumhuriyetçi subaylar olmasaydı bundan önceki kabilyon tane darbe ve müdahele de olmayacaktı.
   ···
  4. 4.
   0
   80 darbesinde asker darbeyi yapmamak için elinden geleni yaptı hatta defalarca gelen hükümetleri uyardı ama hergün sağcılardan solculardan onlarca ölü hergün patlama... Son çare olarak darbeyi yaptı sana tavsiyem 12 eylül belgeselini izle ne olaylar dönmüş gör.
   ···
  5. diğerleri 2
 13. 14.
  +2
  Cok guzel aciklamssin krdesim. Eyeve
  ···
 14. 15.
  +1
  Güzel yazı
  ···
 15. 16.
  +2
  Güzel mantik cercevesinde bir yazi şuku
  ···
 16. 17.
  +2
  Helal olsun.. Eline emegine saglik cok guzel bi sekilde aciklamissin. Her bir sozune katiliyorum
  ···
 17. 18.
  +6
  Bunu dışarda anlatma akpliler kafanı keser köprüdeki asker gibi
  ···
  1. 1.
   0
   zütü yiyen için biz buradayız kardeşim ...
   ···
  2. 2.
   -1
   he amk LosAngelesda Türk olmayan yere ocak açtığını sanan müptezel söylüyor bunu
   ···
   1. 1.
    +1
    Losangelesta 10.000'den fazla Türk yaşıyor çomar kardeş
    ···
   2. 2.
    0
    he amk bizde Brezilya Akıncılar gençliğiz amk
    ···
   3. 3.
    0
    Olm git 31 falan çek anlamadığın konulara yorum yapma
    ···
   4. diğerleri 1
 18. 19.
  +7
  Darbe yok 15 temmuz yalan
  ···
 19. 20.
  0
  rezerve
  ···