/i/Devlet

 1. 1.
  +104 -378
  Üst edit: Kaynak diye yırtınanlara söyleyeyim bari artık. Benim dinim yok sözü "Grace Ellison, 1928 yılında yayımlanan Turkey Today adlı kitabının 24. sayfasında" yer alır.

  Bir dediği bir dediğini tutmuyor. 1920 li yıllarda köprüyü geçmeden önce der ki: "Dinsiz milletlerin devdıbına imkan yoktur". Ya da "Türk Milleti daha dindar olmalıdır" der.
  Fakat daha sonraları da :"Benim bir dinim yok ve bazen bütün dinlerin denizin dibini boylamasını istiyorum. Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir. "der.
  Oysaki kendisi de milletin tepkisini çekmemek ve halkı yanında toplayabilmek için dini kullandı.

  Yok yalan cart curt etmeyin şimdi. Atatürkün nasıl dönemsel manevra yaptığı ortada.
  Burada şu sonuçta ortaya çıkabilir. Bu sözleri aktaranlar tamamen kendi çıkarlarına göre aktarmışta olabilir.
  Edit: Bir kez daha cevabınızın olmadığını görmek hoşuma gidiyor. Sadece çuğu ve başka hiçbir şey yok.
  Edit 2: 23 çuğu 0 cevap. Harikasınız beyler.

  Edit 3: Ey zavallı inci uleması !. Bir kez daha sizin ne mal olduğunuz ortaya çıktı. Bir kez daha hiçbir cevabınızın hayatta aslında hiçbir şeye cevabınız yok!
  Cevap veremediğiniz gibi hemen konuyu din tartışmasına sığ bir şekilde taşıyarak o aciz sıfatınız yenilmeye mahkum olacaktır
  ···
 1. 2.
  +31 -2
  Kaynağı ne bu lafların
  ···
  1. 1.
   -2
   Bilimmeyen laflar değil. ilk defa duymuş gibi yapma. Ayrıca illa istiyorsan son sözü Kazım Karabekir aktardı
   ···
  2. 2.
   +1
   Bkz: Kazım Karabekir - Paşaların Kavgası
   ···
  3. 3.
   +2
   Moah in gotu
   ···
  4. diğerleri 1
 2. 3.
  +4
  ironi mi yapıyorsun amk error verdim
  ···
  1. 1.
   +1
   Tutarsızsa birini söylememiştir sözlerinin
   ···
 3. 4.
  +15 -13
  Atatürk dindardır , müslümandır diyen tatlı su müslüman atatürkçüleri eğip büküyorlar. Ama biliyorum ki atam bu safsatalara inanacak kadar cahil değildi.
  Sözlerinden bunu anlayamayan ya da inkar edenler ise kafalarındaki düşüncelere ters düştüğü için inkar ediyorlar ancak.

  edit: konunun çok saçma ve aptalca olması dışında alttan alttan atatürk e dil uzatan çomarcıklar turemeye baslamış başlıkta simdiden ananızı gibeyim.
  ···
  1. 1.
   +1 -1
   Cevapları yok işte yok yok yok. Yok amk. illa kafalarında bir Atatürk çizmişler kurtulamıyorlar
   ···
  2. 2.
   +1
   Büstleri dikilmiş, evlerin duvarlarında çerçevelenmiş, okullarda istiklal marşıyla birlikte yan yana konulmuş üstelik yazdığı gençliğe hitabe ile birlikte, devlet kitaplarında içerik kısmından hemen sonra gelmiş, kül olmuş bir milleten yeni bir kıvılcım yaratan devlet adamı, fikir babası olmuş, inkılapların peşinden koşmuş, bağnazlığa karşı gelip tüm dünyaya diz çöktürmüş zeybekten başka kimseye diz çökmeyen bir MUSTAFA KEMAL OLMUŞ, sen ise hala dindar mı kafir mi nedir efendiler bu meseleler? diye dövünüp durursun be bre!
   ···
 4. 5.
  +35 -1
  Atatürk müslüman olmayabilir kendi el yazıları ile yazdıkları da bunu gösteriyor ama bizene müslüman olup ülkeye bomba yağdıran fetö örneği var osmanlı yı arkasından vuran Araplar var o yüzden allahın soracağı soruları senin sorman çok basit birşey bunu söyleyip neyden yararlanmak istiyorsun
  ···
  1. 1.
   +2 -2
   Ama sen Müslüman değilsin saygılıyım ama yok şeriatı hilafeti kaldırırsan Kurana gökten indiği sanılan kitaplar dersen Hz.muhafazide hakaret edersen sırf arapça diye Kemal olan ismini Kamal olarak değiştirirsen işler değişir
   ···
   1. 1.
    +3
    Seriat mi hangi seriat seriatta yoneticiyi dini lider secer bizde yonetici bir aileydi ve dini liderleri bu alilenin evlatlari secerdi bu nasil seriatmis osmanli monarsiyle yonetilirdi kanunlarda kisilerin dinlerine göreydi tek dini kanun yoktu ayrica padisahlarin fermanlari ve kanunnameleri yuzlerce kez dini kuralları feshetmistir osmanli tarihinde en buyuk ornekler kardes amca dayi torun eş katliamlari ve padişahlarin eş sayılarıdır. Ayrica devletin icki ve zinanin yapilmasina engel olmamasi hatta vergi almasi osmanlinin seriat devleti olmadigini kanitlamaya yeter. Osmanlinin kanunlari iyiki t.c. de devam etmedi etseydi en basitinden kadinlar oy kullanamazdi. Hilafetin kaldirilmasi hicbir zaman istenmemistir zorunda kalmistir t.c hukumeti. Saltanat demokrasi ve cumhuriyete aykiri oldugu icin kaldirildiktan sonra halife olan vahdettin hainlik yapip ingiltereye kacmis halife sifatiyla t.c.nin zararina soylemler hareketler yapmistir bunun uzerine meclisimiz vahdettinin kuzeni olan abdulmecid efendiyi halife secmistir lakin abdulmecit efendide baska ulkelere ferman yollamaya silahlı adamlarla gezmeye devletin isleyisine karismaya baslayinca devletin bekasi ve huzurun saglanmasi icin osmanli ailesi t.c. toprakalri dışına çıkartılmış halifenin hakkindada t.c. sinirlari icinde yasamasi lazım kanunu oldugu icin o mevki mülga olmuştur kimsenin o mevkiye direk bir hareketi olmadi tarihimizde bu söylediklerin çarpıtmadır yalan yanlis bilgilerden olusturulmus kara propogandadir birileri sizi cehaletinizden faydalanip fena halde kullaniyor ve kandiriyor haberiniz olsun. Buarada Halifelik vardida son 50 yilda nerdeyse acaba o muslumanalr balkan savaslarinda kuzey afrikada hocaz yemende nerdeydiler ben söyliyim ingilizlerle frenklerle birlesmedeydiler. Kurtulus savasinda nerdeydi muslumanlar ulan kizil rusya yardim ettide bir musluman yardim ettimi bize ? (Hindistanda ufak bir topluluk hariç). Şu cumlen cok komik mesela adini degistirmis arapca diye he değiştirdi ne olmuş amk sanki allahin takdiri mi bu isim annesinin babasinin koydugu isim o dönem saf türkçecilik akımı vardı adam öyle yapmis bi süre sonra vazgecmis yanlis oldugunu anlayip falih rifki atayin cankaya eserini okursan o dönemki dil devrimi muhabbetlerini öğrenirsin Atatürk akilli bir adamdi dilimiz turkce full turkce olsun istedi kemal arapca turkce olsun kamal yani ozturkce kale demeo olsun dedi sonra bakti ki böyle ne edebiyat ne bilim yapariz geri döndüler. atatürkün o dönemden sonraki imzalarina bakarsan kemal yazdığını görürsün.
    Tümünü Göster
    ···
   2. 2.
    -4
    Bak kardeşim yanlışların var Vahdettin hainlik yapmadı Mustafa Kemal sürünce gitmek zorunda kaldı milletini çok seviyordu hatta kızı gerdanlığını da zütürmek isteyince reddedip bu devletin malıdır diyerek geri koydurmuştur hain değil ve bize gösterdikleri kimlik yalan asıl kimliğinde Kamal yazar
    ···
   3. 3.
    0
    Ne sürmesi amina kodumun salagi Abdülmecid le karistiriyosun heralde kimse vahdettini surmedi kendisi gitti canim tehlikede diye mektuplari var ingiltereye suan elimizde bu belgeler ve elimizde olan bi belge daha var ataturkun vahdettine yolladigi mektuplar halife efendimiz nolur dönün diyor kimsenin halife yahut sahsiniza bir hareketi olamaz biz sadece saltanati kaldirdik diyor (bu soylediklerimi ballandirarak ağdali.bir dille diyor) vahdettinin torunlari yayınladi. Ulan adamin torunu gercegi soylerken size ne oluyor kim ogretiyor size bu sacmaliklari
    ···
   4. diğerleri 1
  2. 2.
   0
   Kardeş sen kadir Mısırlıoğlu ağzıyla konuşuyorsun aklı yetmeyen deli raporu bir adam olan birini dinleyip yorum yapma lütfen.
   Osmanlının yıkılışını oku öğren Şeyhülislam ların kararlarının saçmalıklarına bak hilafet çağrısına hiçbir ülke olumlu cevap vermemiş bir hilafet hilafet değil rezaletti çöküş döneminde lütfen cahil cahil olmadığını anlamadığı zaman büyük sıkıntı olur Youtubedan video açıp izlemekle OLMAZ Aç halil inalcık oku adam literatür dünyada
   ···
  3. 3.
   0
   Arap deme bana aq çileden çıkarıyor
   ···
  4. 4.
   0
   Allahın indirdiği ile hükmet. Sana gelen gerçeği bırakıpta onların arzularına uyma.(Ey ummetler !) Her birinize bir seriat ve bir yol verdik.
   Maide 48
   ···
  5. diğerleri 2
 5. 6.
  +5 -7
  Atatürk' ün sözü diye zütünden uydurmuş. bırak kendi de inanmış amk zütünün derinliklerinden çıkardığı bu saçmalıklara.
  ···
  1. 1.
   +2
   işinize gelmeyince uydurulmuş oluyor dimi züt. Al araştır sözleri
   ···
  2. 2.
   0
   ne araştırması lan yavşak. olmamış şeyin neyini araştırayım gibik. kaynağın bile yok pekekent.
   ···
   1. 1.
    +1
    yannan herif yaz Google a kaynağıyla çıksın amk, parazit yapma
    ···
 6. 7.
  +15 -27
  Savaşta göklere çıkardığı halkı yönetimi ele geçirince kıyafetlerinden okudukları kuran'a kadar karıştı. Zorladı, zulmetti. Bursa'da ezanın türkçe olmasını uygun görmeyip ayaklanan müslümanları öldürdü. Kiniyle de geberdi. Lanetullahu aleyh
  ···
  1. 1.
   0
   Allahu akbar
   ···
  2. 2.
   +3 -1
   Bu onun haksız olduğu anldıbına mı geliyor ? Halkın elinde olsa o dönem ki araplar gibi ayrışıp bi tak elde edemeden cahilce ve gerici bir anlayışla yaşarlardı. Atatürk yaptığı radikal devrimlerle bu durumu tersine çevirmeyi başardı. Ama halk bilinçsiz ve yapılan devrimler bünyesine ters olduğu için bugün hala bir kısmımız tam anlamıyla adapte olamadı . Bugün arap zütü yalayan arap ve müslüman aşıkları bunun en güzel örnekleri. Ve hala cahilce ve zavallıca argümanlarla onu kötülenmekte olan siz gerizekalılara bakıp hayretle bu durumu izliyorum.
   ···
  3. 3.
   +2
   Sırf şal satıyor diye bir kadını asanlardan ne beklenirki ?
   ···
  4. 4.
   -1
   Valla size iyilik de yaramıyor ha adam ülkeyi yokluktan var ediyor, hala dil uzatabiliyorsunuz. Vallahi bravo ya insanın yüzü kızarır biraz
   ···
  5. diğerleri 2
 7. 8.
  +2 -1
  Bu konu hakkında yorum yapman bile o kadar anlamsız ki, şuan bu yaptığın aynen şunun gibi: bi mühendisi tututup 'bunca yıl okumuşsun aylık kaç para alıyorsun, nasıl doktorluk yapamazsın?' her durum, her kişi kendi şartlarına göre değerlendirilmeli. Atatürk asker, lider. ilahiyat mezunu değil. Atatürk ve dini aynı cümlede kullanmak bile yanlış bana göre.
  ···
 8. 9.
  +6 -1
  Ben Feresim diye dolaştığın zamanları hatırlıyorum sözlerinde tutarsızlık var
  ···
 9. 10.
  +4 -5
  muhafazid

  Mekke'yi ele geçirmeden önce
  "Merhamet gösterin. "

  Mekke'yi ele geçirdikten sonra
  "Onların ellerini ve parmaklarını kesin"

  Ve sana dediklerini adam akıllı tarafsız kaynaklar ile kanıtlaman için meydan okuyorum trend huursu.
  ···
  1. 1.
   +1
   Mekkeyi istese gibecek güce sahipken kan dökmeden almıştır
   ···
 10. 11.
  +9 -1
  (2/BAKARA-191: Onları nerede yakalarsanız öldürün. Sizi çıkardıkları yerden (Mekke’den) siz de onları çıkarın. Zulüm ve baskı, adam öldürmekten daha ağırdır. Yalnız, Mescid-i Haram yanında, onlar sizinle savaşmadıkça, siz de onlarla savaşmayın. Sizinle savaşırlarsa (siz de onlarla savaşın) onları öldürün. Kâfirlerin cezası böyledir.)

  Tarihi açıdan yaklaşacak olursak o dönemde Müslüman ve kafirler arasında anlaşma vardı ve kafirler bu anlaşmayı bozdu savaşmaya hazırlanan Müslümanlar arasında ben onlarla savaşmam Allah adam öldürmeyi yasak etti diyenler olduktan sonra bu ayet inmiştir.

  Ayetin yarısını yazıp geri kalan kısmını yazmayan namığa gelsin bu onlar sizinle savaşmadıkça sizde onlarla savaşmayın diyor.
  ···
  1. 1.
   +1
   Helal kardeşim adamsın.
   ···
  2. 2.
   +1
   namik lavuğu silmiş entrylerini. 100lerce hadis okumuş, 2 kere mi ne hatim etmiş (!) ama bunu görünce kayboldu piyasadan. Ulan şu yobaz çomarların "Kuranı 184927493894 kere hatim ettim seni müslüman .s .s" laflarını duyunca bir gülme geliyor, ardından böyle ayeti tam yazınca yokoluyorlar tekrar gülme geliyor.
   Allah akıl fikir versin *
   ···
 11. 12.
  0
  Çomarsan https://youtu.be/cVXsjLEa9g0 izle
  Hewalsen gibtirgit öşex gib
  ···
 12. 13.
  -1
  Cahillerle tartışmayın ben hiç galip gelemedim.
  ···
 13. 14.
  0
  O din aleyhine olan sözleri için kaynak verir misin?

  iftira atıyorsun demiyorum. Sadece birde benim öğrenmem açısından.Ha eğer dediğin gibi değilsede büyük bir iftira atmış olursun.
  ···
  1. 1.
   0
   Birisi ingiliz bir gazetecinin ulkesinde cikardigi bir gazete

   Birisi ataturk partisini kapattiktan sonra kazim karabekirin yazdigi anılar

   Birisi ingiltere himayesi isteyen kurtulus savasi dusmani bir din alimi (!)

   Birisi hayati boyinca hep 2. Planda kalmis bir adamin 10 dan fazla akıl sorunu oldugu dönemde yazdığı anı kitabı

   Birisi manevi cocuklarindan ateist olan birinin yazdığı bir kitap

   Bilmem anlatabildim mi
   ···
 14. 15.
  0
  Basimizda dexer gibi bir lider varken bunu demen cok mantiksiz
  ···
 15. 16.
  +6 -2
  kemalistler iptal.
  ···
 16. 17.
  0
  Panpa aslında evet ata deist olabilir bu sözleride onu dindar göstermek için söylemiş olabilirler...
  ···
 17. 18.
  -1
  1-Bu laflar zaman geçtikçe çıkar amaçlı değiştirilmiş olabilir, hiç duymadım.
  2-M.Kemal din düşmanı olsa idi devlet bütçesinden para ayırtıp halkın Kuran'ı anlaması için çeviri yaptırmazdı.
  ···
  1. 1.
   +1
   Kardeşim neden Kuran'ı çevirdiğini sanıyosun siyasi çıkarlar için başa gelene kadar kendini müslüman olarak tanıttı dini alet etti ardından söz sahibi olunca yalan oldu
   ···
 18. 19.
  0
  comarlar defolun
  ···
 19. 20.
  0
  ironiyse komik değil
  ciddiysen sg
  ···