/i/Devlet

 1. 1.
  +134 -28
  Atatürk'ün astığı hocalar başlarında iskilipli Atıf hoca olmak üzere onunla birlikte olan radikal islamcı hocalardı. Aslen kökenleri kürtlerden ve araplardan oluşmaktaydı.

  Bu radikal islamcı grup "Teali islam cemiyeti" adında bir cemiyet kurdu. Bu cemiyet Osmanlının ingiliz mandası altında yaşdıbını sürdürmesini istiyordu. Halkı kuvay-ı milliyeye karşı kışkırtmak için çalışmalar yaptılar ve milli mücadeleye karşı çıktılar.

  Savaş bittikten sonra sadece Asker kaçaklarının ve "Vatan hainlerinin" yargılandığı istiklal mahkemelerinde yargılanarak kesin olarak vatana ihanet ettikleri anlaşılmış ve idam hükmü giymişlerdir.

  Umarım müslüman arkadaşların genel kültürüne bir katkım olmuştur.
  ···
 1. 2.
  +27 -11
  CcC ATATÜRK CcC
  ···
  1. 1.
   +3 -5
   LAN DÖVEREK Mi EZBERLETTiLER ANLAMIYORUM, TEK BiR KAYNAK OLMAKSIZIN AĞZINIZDA SAKIZ GiBi SÖYLEYiP DURUYORSUNUZ.

   "istanbul hükümetinin baskıları sonucu meşihat makamınca hazırlanıp Teâlî-i islâm Cemiyeti adına Millî Mücadele aleyhinde dağıtılan bir beyannâme cemiyeti töhmet altında bıraktı. Böyle bir beyannamenin hazırlandığını öğrenen Tâhir'ül Mevlevî, iskilipli Mehmed Âtıf Hoca ve diğer bazı üyeler buna tepki gösterdiler. Yapılan müzakerede Mustafa Sabri Efendi’nin damadı Bergamalı Zeki Efendi cemiyetin beyannâmeyi kabul etmesini, aksi durumda vatana hıyanet sayılacağını söyledi, ancak beyannamenin aleyhinde olanların daha güçlü olduğunu görünce kabul edilse de edilmese de hükümetin bu beyannâmeyi Anadolu’ya göndereceğini söyledi. Bu yoğun baskı altında yapılan oylamada kabul ve red oylarının eşit gelmesi üzerine o sırada başkan olan iskilipli Mehmed Âtıf Hoca’nın olumsuz oy vermesiyle beyannâme usulen reddedildi; buna rağmen mühürsüz ve imzasız olarak Yunan uçaklarından Anadolu üzerine atıldı." (TDV islâm Angiblopedisi, cilt: 40, sayfa: 207)

   Allah celle celaluhu şehid iskilipli Atıf Hoca'nın şahadetini kabul etsin, onu cennetine koysun. Sizin ondan helallik isteme gibi bir imkanınız olmadığına göre Allah'dan korkun tevbe edin.
   ···
  2. 2.
   0
   islamcılığı, Batı ile sentezleyen bakış açılarına göre, ingilizler ve Yunanlılar iyidir. Çünkü onların galibiyetlerinin arkasında Kuvvayı Milliye gibi "cahilce bir cesaret" değil uygarlık zekâsı vardır. En önemli ihtiyaçları ise islamiyetle o "dehayı" birleştirmektir, hatta bu bir ödevdir."
   Demiştir kendisi.
   Ayriyetende kendisini bizzat imzası olan bildirgesinde de :
   '' Mustafa Kemal ve Kuvvayı Milliye maskaraları Yunan askerlerinin önünden kaçıyor. Zavallı saf ve gafil halktan topladıkları askerlere 'siz burada onlarla savaşın, biz de arkalarını çevirelim' diyerek sıvışıyorlar. Yazık ki halkımız Talât, Enver, Cemal, Mustafa Kemal gibi beş on eşkıyanın vücudunu ortadan kaldırmak için gereken fedakarlığı yapmıyor. ingilizleri kızdırdınız, üzerimize Yunanlıları musallat ettiler. Şimdi usulca oturup yenilginin sonuçlarına katlanmak yerine Yunanlılarla harbe tutuşuyorlar. Bu eşkıyaları ve asileri en kısa zamanda bertaraf etmek hepimize farzdır. Harp yıllarında sizleri cephe cephe sürükleyen ve din kardeşlerinizin suçsuz yere ölmelerine sebep olanlar arasında Mustafa Kemal, Ali Fuat, Bekir Sami gibi zalimler de vardı. Siz bu zalimlerin cinayetlerine daha ne kadar göz yumacaksınız?
   Elinize aldığınız bu fetva Allah'ın emridir. Sizler bu katil canavarları daha fazla yaşatmamakla mükellef ve görevlisiniz. Bunların vücudlarını külliyen ortadan kaldırmak Müslümanlık için farz olmuştur. '' demiştir.

   Daha bu konuda bir sürü şey yazabilirim ama bunlar iskipli Atıf'ın nasıl bir huur çocuğu olduğunu görmene yeter.
   Bu yazdıklarıma rağmen iskipli binin hâlâ suçsuz olduğunu söylüyorsanız ya şeriatçı bir vatan hainisiniz ya da ifitiralarla algı yaratmaya çalışan şerefsizlerdensiniz.
   Saçma sapan sitelerden okuduğun şeylerle gelme buraya
   ···
   1. 1.
    0
    kaynak verir misin? veya link meraktan soruyorum
    ···
   2. 2.
    0
    http://www.turkishnews.co...adir-oldurulmesi-farzdir/

    Dönemin gazetelerinden tut,istiklâl mahkemelerinin zabıtkarına kadar her şey linkte mevcut al bak.
    ···
 2. 3.
  +43 -1
  şu devirde de asılacak o kadar hokkabaz hoca var ki...
  ···
  1. 1.
   +3 -1
   Feto ve Cübbeli başı çekiyor.
   ···
   1. 1.
    +2
    cübbeli naptı amk
    ···
   2. 2.
    0
    Fuhuş vb
    ···
  2. 2.
   +2
   ağzına sağlık
   ···
 3. 4.
  +6 -22
  Hep aynı başlık amk gibtiringidin
  ···
  1. 1.
   0
   Hala anlamayan andavallar var.
   ···
  2. 2.
   -1
   Ananı gibeyim gidecem
   ···
 4. 5.
  0
  Aynı başlık amk sadece bir değişiği
  ···
 5. 6.
  +1
  Hacı haciyi mekkede hoca hocayi tekkede ...
  ···
 6. 7.
  0
  menemen olayını da anlatsaydın keşke.
  ···
 7. 8.
  0
  Auüuuuüuuuuuu
  ···
 8. 9.
  -5
  Atatürk bazı öğretmenleri ve hocaları vatan hainliği nedeniyle astı bukadar !
  Edit : Ne dedim mk bukadar çugulancak
  ···
 9. 10.
  +6 -14
  Atatürkun pek bi sevdigi halide ed(epsiz)ip adivar ingiliz muhiplerine mensuptu ac biraz meclis tutanaklari oku cahil seni. Ders kitaplarindan okudugun bilgileri burada yazma o cok mukemmel istiklal mahkemesi tutanaklarinda soyle bir hukum var "Türkçe bilmiyor asın bunu !" Bu mukemmel mahkemelerinin adeletini tartismak dahi sacmaliktan baska bir sey degildir . Istiklal mahkemeleri ve asilan hocalar bu milletin tarihinde bir kara lekedir . Her seye bir kilif uydurmayin . Aklinizi satmayin az akilli olun.
  ···
  1. 1.
   +5 -2
   Hahahahah ulan bir tak bilmiyorsunuz sonra burda gelip biliyormuşsunuz gibi davranıyorsunuz ya çok gülüyorum.
   Halide Edip ingiliz muhiplerine mensupmuş. Bunları kesin deli raporu olan, maraş dondurmacısı kadir mısıroğlu denen bin söylüyordur. Sizde ondan duyup burda trolllük yapıyorsunuz.
   Halide Edip amerikan mandasını savunmuştur bundan dolayıda zaten Atatürk tarafından eleştirilmiştir. Direk Nutuktan öğrenebilirsin bunu. Hatta bak ''Atatürk, Nutuk'un "Amerikan Mandası için Propogandalar" başlığı altında Arif Bey, Selahattin Bey, Ali Fuat paşa ile telgraf görüşmeleri yanında Halide Edip' in mektubuna da yer vermiş ve onun savunduğu amerikan mandaterliği düşüncesini eleştirmiştir.''Ayrıntısını merak ediyorsan Nutukta ismini verdiğim başlığa bak.
   Cumhuriyetin ilanından sonra Atatürk, Halide Ediple gene fikir ayrılığına düşmüştür. Bunun üzerinede Halide Edip ülkeyi terkedip ingiltereye gitmiştir.

   Yıllar sonra Halide Edip Türkiye'ye geri döndüğünde verdiği bir röportajında Milli Mücadele için "Mustafa Kemal Paşa haklıymış onu zamanında anlayamamışım !" demiştir

   Ben burda Halide Edip sütten çıkmış ak kaşık demiyorum. Madem bir şey söylüyorsun doğru olsun diyorum.Ama Halide Edip her ne kadar yanlış şeyler yapmış olsada Milli Mücadele döneminde yayınladığı bildirgelerle, yazdığı yazılarla, yaptığı konuşmalarla halka bilinç ve ruh kazandırmıştır. Sağdan soldan duyduğun asılsız bilgilerle burda Milli Mücadeleye katkı sağlayan bir şahısa sallayamassın.

   istiklal mahkemelerine gelince Türkçe bilmeyenleri asın yazıyormuş. Hasgibtir ordan. Allah bilir hangi yalama siteden okumuşsundur bunu. Hiçbir resmi kayıtta böyle bir şey yok olamazda zaten. Yeni kurulmuş bir ülkede her şey biranda yerli yerine oturmaz. istiklal mahkemelerininde elbet hataları olmuştur doğal olarak ama bu hatalar kesinlikle şapka takmayanları asın veya türkçe bilmeyenleri asın gibi uydurma hatalar değildir.
   Asılan hocaların tamamı isyancı ve şeriatçı huur çocuklarıydı. Atatürk asmaklada iyi etti. Keşke tamdıbını sallandırsaydıda torunlarıyla uğraşmasaydık bugün.

   istiklal mahkemeleri kara bir lekeymiş ulan ergenekon davası altında kaç tane suçsuz asker içeri alındı, kaç tane suçsuz asker gururuna yediremeyip intihar etti.
   Fetöyle işbirliği kurup tüm askeriyeyi, hukuku,eğitim kurumlarını fetöye peşkeş çekildi. Kaç tane asker adayının, hukukçunun,öğretmenin, öğrencilerin hakkı yenildi.
   Bunlar dururken istiklal mahkemeleri tarihimizin kara lekesiymiş hasgibtir ordan çıkarın şu at gözlüklerinizi.
   Tümünü Göster
   ···
  2. 2.
   0
   Hahahha ne güldüm amk adam ders kitabı dio daha bi tak bilmeden ilkokul ders kitabı okuyup geliyor
   ···
  3. 3.
   0
   senin babanı giberim Atatürk o adamları Yahudi ŞAPKASI takmadı diye astırdı gerekçe olarak radikal islamcılık ve ingiliz mandalığını gösterdi defol velet
   ···
  4. 4.
   0
   senin babanı giberim Atatürk o adamları Yahudi ŞAPKASI takmadı diye astırdı gerekçe olarak radikal islamcılık ve ingiliz mandalığını gösterdi defol velet
   ···
  5. 5.
   0
   Bir tane daha ak troll geldi seninle laf dalaşına girmeyeceğim.Okuman varsa eğer altta verdiğim linki oku.Düşünme yeteneğin varsa eğer attığımı okuduktan sonra düşün.
   Bak bu linkte dönemin gazetelerinden tut,istiklal mahkemelerinin zabıtına kadar her şey var.Şapka yüzünden asıldı dediğin huur çocuğu şeriatçılardan biri olan iskipli Atıf'ın neden asıldığını belgeleriyle açıkça anlatıyor.Eğer bunu okuduktan sonra hâlâ aynı şeyi savunmaya devam edersen düşünme yeteneğini çalmışlar demektir. http://www.turkishnews.co...adir-oldurulmesi-farzdir/ ''

   Tarih, deli raporu olan maraş dondurmacısı kadir mısıroğlu bininden öğrenilmez.Saçma sapan yalama sitelerden de öğrenilmez.AKP sizin beyninizin sorgulama ve düşünme bölümünü kapatmış orayı tekrar açın.
   ···
  6. diğerleri 3
 10. 11.
  -2
  Atatürk astiysa vardır bildiği
  ···
  1. 1.
   +1
   Atatürk her taku biliyor ztn
   ···
 11. 12.
  -1
  Atatürkün tutumu çok sert
  ···
  1. 1.
   0
   Fettullah'ı tayyib buba yaksa sert diyecek misin??
   ···
  2. 2.
   0
   Evet dicem
   ···
  3. 3.
   +1
   Ataturkun tutumu sertmi? Eger bu tepkiyi vermeseydi ulkeyi icerden imam kılıklı serefsizler bölecekti
   ···
  4. 4.
   0
   Amina kodugum savas zamani
   ···
  5. 5.
   0
   Adamlarin ugrascak vaktimi var hem kurtulus savasinda cok ise yaramis ya bi dusunun bu adam ne icin disini tirnagina katti bu vatan icin katti ne yaptiysa vatan icin yapti istese savasda sonra padisahta olabilirdi
   ···
  6. diğerleri 3
 12. 13.
  +2
  Helal kardesim su çomar millete bi fikir olu bu baslik
  ···
 13. 14.
  +3 -3
  Kuran öğrettikleri için...
  ···
 14. 15.
  +1 -1
  istiklal mahkemeleri zaten alalece mahkemelerdı tam anlamıyla bir araştırma söz konusu değildi 10 dakıkada karar verıp kısaca asıyolardı

  devletin bekası için yapılır sonuçta osmanlıda da bir çok örnek var mandaterlıgı savunup halkı mıllı mucadeleye karsı dolduran bır cok hoca vardı ama ıstıklal mahkemelerı cok gereksız kararlarda aldı
  ···
 15. 16.
  +3 -10
  ATATÜRK O HOCALARI YAHUDi ŞAPKASI TAKMADIĞI iÇiN AŞMIŞTIR ŞiMDi KAYBOL
  ···
  1. 1.
   +2
   Hocalarının geçmişini gibiyim. Ulan şapka takmadı diye adam mı asılır yarram. Kesin bunları kadir popcornson denilen deli raporlu maraş dondurmacısından duyuyorsunuz. Ulan aç bi oku oku
   ···
 16. 17.
  +1
  fetullah bininide 3 yıl önce assak oooo imamı astınız hocayı öldürdünüz felan derlerdi ama bak şimdi assak kimse ses etmiyor Atatürk zamanındakileride biraz böyle düşünün Atatürk erkendem fark etmiş yani
  ···
 17. 18.
  0
  Bunlara hoca demek gerçek hocalara küfür etmektir
  ···
 18. 19.
  0
  Sey kaynak nerede kaynak galiba ananin ami da
  ···
  1. 1.
   0
   Bu yazının aynısını yukardaki aktrollerede attım.Bir tane daha geldi.
   Okuman varsa eğer altta verdiğim linki oku.Düşünme yeteneğin varsa eğer attığımı okuduktan sonra düşün.
   Bak bu linkte dönemin gazetelerinden tut,istiklal mahkemelerinin zabıtına kadar her şey var.Şapka yüzünden asıldı dediğin huur çocuğu şeriatçılardan biri olan iskipli Atıf'ın neden asıldığını belgeleriyle açıkça anlatıyor.Eğer bunu okuduktan sonra hâlâ aynı şeyi savunmaya devam edersen düşünme yeteneğini çalmışlar demektir. http://www.turkishnews.co...adir-oldurulmesi-farzdir/

   Tarih, deli raporu olan maraş dondurmacısı kadir mısıroğlu bininden öğrenilmez.Saçma sapan yalama sitelerden de öğrenilmez.AKP sizin beyninizin sorgulama ve düşünme bölümünü kapatmış orayı tekrar açın.
   ···
  2. 2.
   0
   Akp li degilim sadece kaynak isterim butun siyaset aptalliktir gecmisteki olaylari tartismak aptalliktir
   Kaynak dedigin en az 3 4 tane farjli kurulustan olacak
   ···
 19. 20.
  +1
  Hepinizin amk
  ···