/i/Siyaset

Saygı Çerçevesinde Özgür Siyaset Platformu
 1. 1.
  +34 -2
  Şimdi marx dünyayı 6 evre ile açıklıyor.

  1- ilkel yaşam
  2- Kölelik dönemi(antik yunan, mısır vs.)
  3- Feodal sistem(derebeyleri, toprak ağaları)
  4- Kapitalizm

  Kapitalizmden sonra gelecek evre sosyalist devlet. Kapitalist sistemi geride bırakarak sosyalist devletler kurulacak ve 5.evreye geçilmiş olacak. Daha sonra ise 6. ve son evre: Komünizme geçiş.

  Marx, devamlılığı, değişimi savunan birisi ki determinist birisi. 6.evreden yani komünizmden sonra ne geleceği hiçbir yerde yazmıyor ki buna marx'ın bile verdiği bir cevap yok. 6. evre son evre olarak kabul ediliyor. Peki değişimi savunan birinin, insanlığın sonsuza kadar kendi belirlediği sistem ile yaşaması ne kadar doğru? komünizmden sonra değişim yok fakat marx değişimi savunan birisi. sizce bu bir çelişki değil mi?

  "ovv gomülüsmü çöğerttim" falan demiyorum sadece aklıma takıldı merak ediyorum.
  ···
 1. 2.
  0
  Belki ölürüzdür
  ···
  1. 1.
   0
   Ölürüzdür ney dıbınakodumun ilkokullusu
   ···
 2. 3.
  +12 -2
  Marx Efendi daha çok bekler komunizmi.
  ···
  1. 1.
   0
   Kes anneni giberim
   ···
 3. 4.
  +1 -1
  Komünizmi en uç nokta olarak gördüğündendir. Sonrasını tahmin edememiş demekkk
  ···
  1. 1.
   0
   Son evre olduğu için zaten en uç noktada orada sıkıntı yok fakat sorum şu: Bu adam değişimi savunan birisi, sırf değişimi savunduğu için darwin'in evrim teorisine karşı çıkmış birisi. anlıyosundur umarım beni.
   ···
   1. 1.
    0
    Son nokta kendi için onu koymuş yaşadığı dönemden iki sonrasını kendine göre tahmin etmiş. Daha sonrasını niye söylemedi diye adamı eleştiremezsin. Ayriyetten daha önce Marx yüzünden sovyetlerde evrim teorisi filan yasaklandı dediğin bir entryn vardı. Marx ile alakası yok. SSCB'de faydacı bilim anlayışı vardı. Evrimde bu insanlığa fayda sağlayacak bir şey değildir.
    ···
   2. 2.
    0
    Ne saçma birşey, o zaman yarın bir gün komünizm geldikten sonra ne olacak? sen diyeceksin ki ben bunu yapıcam, ben ise şunu yapalım diycem. e nolcak, her kafadan bir ses çıkacak. karmaşa çıkacak, isyanlar başlayacak. marx bunu düşünemeyecek kadar aptal mıydı yani?

    Sovyetlerde evrim teorisinin yasaklanması tamamen marx'ın ideolojisinden dolayıydı.
    (bkz: sovyetlerde evrim) burada daha iyi anlattım
    ···
   3. 3.
    0
    o evrim değil öjenidir yasaklanan ayrıca o zamanlar o kadar az bilgiyle o çalışmalar yapılmamış amerikada ise bin amerikalılar nazileri kendi ülkelerine çalışma yapmaları karşılığında barındırdığından olmuştur biyoloji tıp temelleri öyle atılmıştır
    ···
   4. 4.
    0
    Anlamadım, biraz daha açar mısın?
    ···
   5. 5.
    -1
    Komünizmin gelinebilecek en mükemmel nokta. Sonrası yok. Varsada Marx'ın umrunda olmak zorunda değil.
    ···
   6. 6.
    0
    Dostum saçmalıyorsun şuan, değişimi savunan birisi diyorum. Doğada sürekli kanunların olduğunu savunan birisi. Sen neyden bahsediyorsun?
    ···
   7. diğerleri 4
  2. 2.
   0
   Lan m al sen oraya gelicekmisin degisim diyon ordada durakalama olmaz zaten kendi içinde degisimi var. Hiçbir şey sabit degil zaten hep bir degisim var
   ···
 4. 5.
  +8 -1
  komunizmden sonra anarşizm gelir büyük ihtimalle
  ···
  1. 1.
   0
   O da başka bir sorun. Aslında baktığın zaman ikisinin de amacı sınırlar kalksın. Fakat çok büyük bir fark var. Anarşistler bir yönetim istemezken komünistler işçi sınıfının yönetimi ele geçirmesi gerektiğini savunur. Anarşistler ile komünistlerin çakıştığı en büyük sıkıntı bu zaten.
   ···
   1. 1.
    0
    komünistler işçi sınıfı yönetimini savunmaz, sosyalistler savunur. aynı şey değildir. komünizmin bin bir türü varken sosyalizmin tek türü vardır fakat troçki-stalin ayrımı başta olmak üzere fikir ayrılıkları vardır. proleterya diktatörlüğü nahoş bir hayalin ötesinde olmadığı için, diktatörlüğün olduğu yerde özgürlük olamayacağı için sosyalist bir dünya asla olmayacak. ki zaten neden olsun ki?
    ···
   2. 2.
    0
    komunizmde "yönetim" diye birşey yoktur ki. devletlerin olmadığı aşama komunizm aşaması. işçi sınıfının yönetimde olması (prolaterya diktatörlüğü) sosyalizm aşamasında. komunist düzen sağlanınca devlet, ihtiyar heyeti, yönetim kurulu vs yok. sonrası anarşi tabiki.
    ···
   3. 3.
    0
    Çok yanlış bir bilgi dostum. Eğer bu dediğin doğru olsaydı yıllardır anarşistler ile komünistler tartışmalara girmezdi. Komünizmde yönetim vardır. Daha iyi araştırmanı tavsiye ediyorum.
    ···
   4. 4.
    0
    panpa yanlışın var komunizm devletsiz, idaresiz bir hayatı vaadeder. yani komunizmde devlet, idare yoktur. komunistlerle anarşistlerin tartışıyor olması başka mesele.
    ···
   5. 5.
    0
    anarşizm her türlü otoriteyi reddeder (devlet, şirket, belediye, aile, baba, abi vs.), komunizm ise yönetimi ortadan kaldırırken aslında belli bir düzeni tesis eder. anarşizm kaos odaklı bir ideoloji. belki aralarındaki fark budur.
    ···
   6. diğerleri 3
  2. 2.
   0
   kapitalizmden sonra nasıl komünizm geliyorsa komünizmden sonra da işçi sınıfına çıkan isyanlarla anarşizm gelir insanoğlu birbirini giber.
   ···
   1. 1.
    0
    insanoğlu zaten birbirini gibiyor dünya yok oluncaya kadar da gibecek
    ···
   2. 2.
    0
    en azından bu gibiş eşit olur
    ···
 5. 6.
  0
  Anarşizm gelir sonrası kaos
  ···
 6. 7.
  0
  Marxta bir insan da o yüzden hata yapabilir yanılabilir saçmalayabilir kimse mükemmel değildir herşey insanlar için var çelişki de değil ayrıca çünkü onun düşüncesine göre komünizm en doğru sistem o yüzden orada son bulmuş yada daha iyi bir sistem önerememişte olabilir o yüzden orada sonlanmıştır panpa
  ···
  1. 1.
   0
   Dostum doğru söylüyor olabilirsin fakat marx bunu kitabında yazacak kadar akıllı değil miydi? Veya lenin. Kimse bunun cevabını vermiyor. Doğru değildir demiyorum fakat kesinlikle doğrudur da diyemeyiz. Cevapsız kalmış bir muamma.
   ···
   1. 1.
    0
    Moruk hayatta herşeyin bir cevabı olduğunu mu düşünüyorsun sen ? Herşeyin cevabını bulabilseydik bu halde olmazdık zaten
    ···
   2. 2.
    0
    Dostum bence bu bir bahane şekli. Herşey cevaplanılabilir demiyorum fakat cevaplanmasın gerektiğini düşünüyorum. Nasıl ki binlerce yıldır Tanrı kavrdıbına kesin bir cevap verilemiyorsa bu da onun gibi birşey. Marx bir çok soruyu cevapsız bırakmıştır ve bazen yazdıkları düşünceleriyle çelişmiştir. "ee olamaz mı?" diyebilirsin ki ben de bunu söylüyorum. gayet doğal birşey fakat kimse bunu kabullenmiyor. "şöyle olduğu için yapmış olabilir, bu yüzden yapmış olabilir" gibi cümleler kuruyorlar. Kabul et işte, taktan yapmış, bir açık bırakmış. zor değil bunu kabullenmek.
    ···
 7. 8.
  +3 -4
  Dünya lideri RTE bütün ülkeleri şeriatla yönetmeye başlıyacak
  ···
 8. 9.
  +1
  Komunuzumu mukemmel bir sistem olarak gordugundendir devrim yanlislari duzeltmek icindir eger yanlis yoksa devrime gerek yoktur
  ···
 9. 10.
  0
  illa biri gibilecek ki diğerinin de gibmesi lazım bunun olacağını düşünmüyorum
  ···
 10. 11.
  +1
  6. Evre globalizm
  ···
 11. 12.
  +1
  Lan şu huur çocuğunun hiç bir fikrini ve fotoğrafını sözlükte görmek istemiyorum amk. çocuğu yüzünden nerdeyse 15 sınavda çaktım bunun fikrini zikrini giberim
  ···
 12. 13.
  +2
  süreç aslında marx'ın dediği şekilde ilerliyor. sadece komunizm aşaması ile kapitalizm aşaması arasındaki geçiş nasıl olacak? burası muallakta. ama vatandaşlık maaşı vs gibi şeyler işi buraya zütürüyor. tek sıkıntı dünya nüfusu çok fazla. bu yüzden bu tip değişimler 100 yılı aşacak süreçlerde olur bence. (2050'de dünya nüfusu minimum 9 milyar olacak deniyor) dünyadaki bütün zenginlik milyarlarca insanı beslemeye yetmez mi? aslında yeter ama büyük kapitalistleri (şu dünyayı yöneten aileler mevzusu) alt etmek neredeyse imkansız. bu yüzden bir kaos aşaması mutlaka olacaktır.
  peki komunizmden sonra ne olacak? bence iki seçenek var; 1. anarşi, 2. komunizm ile kapitalizmin sentezi bir yapı. aslında bu iki aşama sırayla da olabilir. yani anarşi olur, ardından çözüm komunizm-kapitalizm sentezi ile bulunur(nasıl olacaksa artık). ne olursa olsun değişim, kainatın her yanında, her zaman devam eder. hiçbir şey olmazsa süreç başa döner, silsile bir şekilde yeniden başlar. dünya ve insanlık tarihinde de böyle olmuş çünkü.
  ···
 13. 14.
  +1
  sonrasında anarko kapitalizm olacak. konu kilit.

  edit: sonrasında dediğim komünizmden sonra değil. günümüz devlet varlığında kapitalizmden sonra anarko kapitalizm olacak demek istedim.
  ···
 14. 15.
  0
  Anarşizm
  ···
 15. 16.
  0
  Rezzers
  ···
 16. 17.
  +1
  Ümmetizm
  ···
 17. 18.
  0
  Çok güzel başlık. Islandım
  ···
 18. 19.
  0
  Marxın anası kaşar
  ···
 19. 20.
  0
  Marx zaten böyle birşey olmayacağını biliyordu
  ···
  1. 1.
   0
   "böyle birşey" den kastın komünizmin gelmesinden bahsediyorsan eğer devrimin olmasını çok beklemiştir fakat her hangi bir devrim gerçekleşmedi. daha sonra ekim devrimi vs. vs.
   ···